Hravosť detská neopúšťaj nás!

funny

Deti milujú hru a veľmi radi a často sa jej venujú. Naplnenie tejto potreby si poctivo strážia a keď sa ešte niektorí deň poriadne nezahrali, určite nebudete prekvapení, keď teraz napíšem, že sa vás zaručene sladkým hláskom spýtajú. „Ocko, Mamka, mohol by som sa ešte chvíľku pohrať?“ Respektíve určite poznáte ich rannú nespokojnosť, keď sa pred škôlkarskými povinnosťami nestihli ráno pohrať.

Hra je pre všetkých veľmi dôležitá a to preto, že prirodzene naplňuje ľudské potreby. Nemyslím tým teraz však žiadne súťaživé, pohybové alebo hocijakým iným spôsobom organizované hry. Myslím tým hru v jej pravom základe. Takú, ktorá nemá dopredu daný žiadny cieľ ani priebeh, je úplne neštruktúrovaná, je to len akýsi priestor pre vyjadrenie nás v ľubovoľnej tvorivej činnosti, priestor na momentálne kreatívne sebavyjadrenie.  Je to hra, ideálne bez hračiek, určite na to netreba špeciality typu Llorens bábiky, keď tak pár paličiek, alebo iných neštruktúrovaných prírodnín, ktoré nemajú predurčený charakter a práve preto môžu byť hocičím. Nezanedbateľný obohacujúci prínos má samozrejme aj to, že v hre sa objavuje celá rovina pozitívnych pocitov, od radosti, cez zábavu, pohodu až po akýsi celostný pocit spokojnosti.

Deťom nemusí pripomínať, že hrať sa je dôležité. Vedia to úplne prirodzene a skôr to oni, učia nás. Dospelí sme totiž zabudli na to, aké dôležité to pre nás bolo a čo všetko nám to dávalo. Nechýba nám to hravé prežívanie sveta a tá radosť, ktorá sa vďaka nemu objavuje? Musíme to fakt nechať v detstve a stať sa nudnými dospelými? Alebo môžeme hravosť v sebe znovuobjaviť a každý deň si nájsť čas na to aspoň trochu si „poblázniť“ či už sme oslávili 20,40 alebo 60?

Ostať hravými je dôležité. Nemusíme mať ani hravé zamestnanie. Dôležité je hravé nastavenie mysle. Hravosť ako tvorivý, kreatívny, odľahčený prístup k životu. Je jedno či nás živí prírodná kozmetika, jej výroba a predávanie alebo sme úradník na obecnom úrade. Skúste to, otvoriť sa radostnej hravosti môžete práve tu a práve teraz.