Prostredie ako forma psychohygieny

Kto by nechcel bývať či pracovať v príjemnom prostredí? Znie to ako samozrejmosť, lenže skutočnosť býva často oveľa smutnejšia. Čo teda spraviť preto, aby prostredie okolo nás vplývalo na našu psychiku čo najpozitívnejšie? Niekedy je potrebná radikálna zmena, inokedy stačia drobnosti. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

pohoda v kancelarii

Prostredie u nás doma

Asi každý z nás trávi najviac času doma. Je preto logické že, vlastný dom či byt chceme mať zariadený čo najkrajšie, najpríjemnejšie a najpohodlnejšie. Domácnosť je navyše priestorom, na ktorý máme najväčší vplyv. Záleží len a len na nás, ako bude vyzerať a pôsobiť. Málokto sa však orientuje v trendoch v oblasti interiérových riešení. Určite preto nezaškodí zobrať si na pomoc interiérového architekta alebo sa nechať inšpirovať odbornými časopismi či rovno špecializovanými firmami, ako napríklad Ekoma design. Odmenou nám bude domov plný pozitívnej energie.

Prostredie v našej práci

Samozrejme, nemalé kvantum času trávime aj v práci. Pracovné prostredie je preto takisto dôležité ako to domáce. Nikto predsa netúži pracovať v sivých, chladných a chaotických open spaceoch v  skleníkových biznis centrách. Psychológovia upozorňujú, že nevhodné pracovné prostredie negatívne vplýva nielen na náš pracovný výkon, ale môže nám spôsobiť i psychické problémy. Našťastie, zodpovednejší zamestnávatelia to už pochopili. Do kancelárií pridávajú šípky či basketbalové koše na odreagovanie, v budovách zriaďujú oddychové miestnosti na relax či dokonca hojdacie siete na poobedného „šlofíka“. Ak ten váš medzi takých nepatrí, skúste ho presvedčiť argumentom, že spokojní zamestnanci pracujú efektívnejšie.

Prostredie verejného priestoru

Ulice, námestia, parky, úrady, nemocnice, verejná doprava, vlakové a autobusové stanice – to všetko tvorí verejný priestor. Často si to síce ani neuvedomujeme, ale aj ten výrazne ovplyvňuje našu psychiku. Uveďme len jeden príklad. K zubárovi nikto nechodí s nadšením, ale keď čakáme v príjemne zariadenej čakárni, kde nás upokojí pohľad na rybičky v akváriu a nevtieravá hudba, hneď sa cítime lepšie. Ak ste sa s niečím podobným stretli u niektorých zubárov v Bratislave, určite viete, o čom je reč. Verejný priestor je naším spoločným priestorom, musíme preto sústavne vyvíjať tlak na zodpovedné inštitúcie vrátane samosprávy, aby sme sa v ňom cítili čo najlepšie. Je to aj v záujme nášho psychického zdravia.