Spoznajte týchto 12 najčastejších mýtov o elektrobicykloch

Popularita elektrobicyklov v dnešnej dobe neustále narastá. Sú lacnejšie ako autá alebo motorky, ľahko sa nabíjajú a vďaka pedálom umožňujú plne ovládať priebeh jazdy. Napriek tomu sa však o nich šíri množstvo nepravdivých informácií. Prečítajte si 12 najrozšírenejších mýtov o elektrobicykloch, ako aj fakty, ktoré ich spoľahlivo vyvracajú.

Mýtus č. 1: Elektrické bicykle sú pre lenivých ľudí

V skutočnosti sú elektrobicykle navrhnuté tak, aby pomáhali cyklistovi pri pedálovaní v pomere 50/50. To znamená, že jazdec odvádza polovicu práce. Zaujímavý je tiež fakt, že hoci je na výkon potrebné vynaložiť menej úsilia, väčšina jazdcov, ktorí sa rozhodli vyskúšať elektrický bicykel, tvrdí, že v skutočnosti ich to motivuje prekonávať ešte väčšie vzdialenosti.

Mýtus č. 2: Elektrické bicykle nie sú ekologické

Pravdou je, že na rozdiel od áut či motocyklov, elektrobicykle neprodukujú škodlivé výfukové plyny. Navyše, batérie sa dajú recyklovať, aby neohrozovali životné prostredie. To znamená, že ak sa rozhodnete vziať si na cestu namiesto auta elektrobicykel, pomáhate znižovať emisie oxidu dusného v atmosfére.

Mýtus č. 3: Elektrobicykle sú rovnaké ako mopedy

Tento mýtus vyvracia fakt, že elektrické bicykle majú na rozdiel od mopedov pedále a ich maximálny výkon motora je obmedzený na 250 Wattov. Navyše sa môžu používať na cyklistických chodníkoch.

Mýtus č. 4: E-bicykle majú krátky dojazd

Samozrejme, čo sa týka dojazdu, všetko závisí od podmienok, pri ktorých je elektrobicykel prevádzkovaný. Zásadný vplyv na dojazd majú tieto faktory: hmotnosť jazdca, profil terénu, stupeň úrovne podpory elektromotora, štýl jazdy, povrch vozovky.

Svoju úlohu však zohrávajú aj ďalšie skutočnosti, ako je protivietor, nahustenie pneumatík, okolitá teplota, využívanie prešmykovača a prehadzovačky a ďalšie. Okrem toho nezabúdajte, že batériu elektrobicykla je možné nabiť kdekoľvek, kde je k dispozícii elektrická zásuvka alebo počítač.

Mýtus č. 5: Elektrobicykle sú predražené

Toto tvrdenie pri porovnaní nákladov na motocykle či autá rozhodne neobstojí. Naopak, elektrické bicykle peniaze skôr ušetria, ako premrhajú. Isteže, veľa elektrických bicyklov je pomerne drahých kvôli tomu, že obsahujú špičkové súčiastky. Najlepšou voľbou v pomere ceny a kvality tak ostáva elektrický bicykel s kvalitnými komponentmi a batériou na relatívne jednoduchom bicykli. Ak sa vám to stále zdá veľa, spomeňte si na  všetko, čo vďaka elektrobicyklu nebudete musieť platiť, vrátane účtov za benzín či poistenie.

Mýtus č. 6: Na jazdu na e-bicykli potrebujete vodičský preukaz

Nevieme, kde sa vzala táto informácia, avšak pravdivá rozhodne nie je. Naopak, na elektrickom bicykli môžete jazdiť bez poistenia, registrácie a vodičského preukazu a dokonca bez prilby, musíte však byť starší ako 14 rokov.

Mýtus č. 9: Elektrické bicykle si vyžadujú veľa ďalšej údržby

Elektrobicykle v skutočnosti nevyžadujú viac údržby ako klasické bicykle. Elektrické komponenty sú v podstate bezúdržbové a kvalitné motory dokážu prejsť bez údržby niekoľko tisíc kilometrov.

Akurát v zime je potrebné batériu nabiť minimálne 1x za 2 mesiace, aj keď sa na elektrobicykli nejazdí. Za najbežnejší problém elektrického bicykla môžeme považovať zle nahustené pneumatiky.

Mýtus č. 10: Elektrobicykle sú príliš ťažké!

Isteže, elektrobicykel je ťažší ako ľahký bicykel s karbónovým rámom. Najväčší podiel na vysokej hmotnosti pri bicyklovaní však stále tvorí osobná váha, nie hmotnosť e-bicykla. Jazda na elektrobicykli sa tak veľmi nelíši od jazdy na tradičnom bicykli s naloženým nosičom.

Mýtus č. 11: E-bicykle dlho nevydržia a veľmi sa kazia

Realita ukazuje, že elektrické bicykle sú rovnako spoľahlivé ako špičkové štandardné bicykle. Navyše, všetko závisí od toho, ako sa o svoj bicykel (bežný alebo elektrický) staráte.

Mýtus č. 12: S elektrobicyklom prichádzate o výhody fyzického cvičenia

Naopak, vďaka elektrobicyklom sa na jazdu môžu vydať aj starší ľudia a tí, ktorí trpia rôznymi pohybovými obmedzeniami. Netvrdíme, že elektrobicykle sú pre každého, ale vďaka nim dostanú šancu bicyklovať sa aj tí, ktorí o tom doteraz mohli len snívať.