Ako zariadiť malú obývačku

Obývačka je jedným z najčastejšie využívaných miestností v byte alebo dome. Počas dňa alebo po práci tu trávite čas, stretávate sa celá rodina a usporiadate rodinné posedenia. Ideálne je, keď si za obývačku zvolíte najväčšiu miestnosť v byte alebo dome. No nie vždy je to možné. Niekedy je byt menší a tým pádom aj obývačka. Pomocou vhodne zvolených dekorácií a farieb však môžeme obývačku opticky zväčšiť.

white sofa

Malé obývačky je potrebné udržiavať stále čisté, upratané a v sviežom stave. Upratané obývacie izby dodávajú automaticky pocit väčšieho priestoru. Dôležité je, aby ste mali čo najviac úložného priestoru. Toto docielite v malej obývačke prostredníctvom plávajúcich poličiek. Tieto sú zavesené na stene a umožňujú vám využiť každý kúsok priestoru. Takisto je možné vybrať si police na mieru, ktoré môžu mať rôzne tvary, napríklad zošikmené, police od podlahy až po strop, atď.

Ďalšou podstatnou vecou v prípade malej obývačky je využitie čo najviac prirodzeného svetla. Preto nie je do malej obývačky vhodné umiestňovať veľa záclon, závesov a žalúzií. Vyberte si jedno z toho a zabezpečíte, aby obývačka mala dostatok svetla. Ak máte šťastie a máte vysoké stropy, potom určite zvoľte záclony, ktoré obývačku opticky zväčšia. Záclony musia byť svetlej farby. Iným variantom sú žalúzie. Závesy nedávajte vôbec alebo len vo svetlej farbe a nie ťažké, ale vzdušné.

Do malej obývačky sa odporúča dávať zrkadlá a nábytok s lesklým povrchom. Toto zabezpečí viac svetla a jeho lepší prienik. Či už zariaďujete obývačku v chate alebo doma, neumiestňujte sedenie oproti vchodovým dverám. Pri tomto rozpoložení je potom veľmi ťažko relaxovať. Dbajte na to, aby sedenie bolo rozložené útulne s premyslene usporiadaným sedením. Do malej obývačky je napríklad vhodná pohovka do tvaru L. Ak máte tmavú obývačku, udržujte jej interiér biely.

Pri malých priestoroch je dôležité vyššie spomenuté svetlo. Či už máte dostatok vonkajšieho svetla alebo nie, dôležité je do obývačky umiestniť aj umelé svetlo. Nemali by byť viac ako dve – napríklad jedna stojaca lampa a jeden luster.

Obývaciu izbu nepresvieti len svetlo, ale aj farby. Ak máte obývačku akejkoľvek farby, určite nezabudnite na dekorácie vo forme vankúšov alebo koberčekov. Obývačky skvelo presvetlia oranžové alebo žlté doplnky.

Typov pre malú obývačku je veľmi veľa. Skúste si nájsť tú svoju inšpiráciu a urobte si z obývačky oázu pokoja.