Aside

Využitie záhradného domčeka

zahradny domcek

Záhradné domčeky môžu mať rôzne využitia a funkcie. Či sú snom záhradkára, človeka žijúceho v byte alebo aj v rodinnom dome, dieťaťa – vždy je to miesto, ktoré sa spája s radosťou a oddychom. Môžu byť rôznej konštrukcie, tvaru a postavené z rôznych materiálov. Ich nenáročnosť a veľkosť dáva priestor umiestniť ich v podstate kamkoľvek.

Aké sú typy záhradných domčekov a aké je ich využitie?

Záhradné domčeky v záhrade

Snom hádam každého záhradkára je mať prístrešok, kam sa ukryje pred silným slnkom alebo počas nepriaznivého počasia. Záhradné domčeky môžu mať rôznu podobu. Či už len priestor, kde si uložíme náradie a spravíme kávu alebo ako luxusnejší dom, kde môžeme stráviť aj celý víkend. Najjednoduchšou podobou sú domčeky na náradie, kde sa môžeme schovať pred búrkou. Väčšinou majú jednoduchú konštrukciu a rozmery približne 2×2 metre. Materiál takéhoto domčeka je drevo, prevažne borovicové alebo smrekové. Takéto malé záhradné domčeky si ľudia väčšinou stavajú sami s pomocou materiálu kúpeného od veľkých dodávateľov, prípadne si takýto domček u dodávateľa priamo kúpia. V záhrade však môžeme mať aj väčšie domčeky, ktoré sa odporúčajú kúpiť nie u veľkovýrobcu, ale u špecializovaného menšieho výrobcu, ktorý materiály, výrobu ako aj realizáciu zabezpečuje svedomitejšie.

Záhradné domčeky ako súčasť rodinného domu

Prečo mať záhradný domček pokiaľ máte dom? Ak máte dostatočne veľký pozemok je práve toto ideálna príležitosť postaviť sem záhradný domček. Záhradné domčeky ako súčasť rodinných domov majú hneď niekoľko výhod. Keď chcete grilovať, tak nebudete cítiť grilovačku priamo v obývačke, ale presuniete sa do záhradného domčeku. Alebo – ak máte hostí, tak im zabezpečíte väčšie súkromie, ak ich ubytujete v súkromí – v záhradnom dome. Podľa spôsobu akým chcete  využiť záhradné domčeky, tak volíte aj ich veľkosť. Na grilovačku a rodinné posedenie stačí menší, ale ak má slúžiť aj ako hosťovský dom, tak sa odporúča väčší, aby zabezpečoval ubytovaným určité pohodlie.

Záhradné domčeky pre deti

Jedným z využití domčekov je aj ako priestor pre deti a na ich hru. Tento typ je najčastejšie využívaný takisto ako súčasť rodinného domu. Záhradné domčeky pre deti sú menšie a špeciálne prispôsobené pre deti. V tomto prípade môžu byť aj plastové. Plastové záhradné domčeky sa na zimu veľmi ľahko rozložia a uskladnia v garáži.