Spoznajte týchto 12 najčastejších mýtov o elektrobicykloch

Popularita elektrobicyklov v dnešnej dobe neustále narastá. Sú lacnejšie ako autá alebo motorky, ľahko sa nabíjajú a vďaka pedálom umožňujú plne ovládať priebeh jazdy. Napriek tomu sa však o nich šíri množstvo nepravdivých informácií. Prečítajte si 12 najrozšírenejších mýtov o elektrobicykloch, ako aj fakty, ktoré ich spoľahlivo vyvracajú.

Mýtus č. 1: Elektrické bicykle sú pre lenivých ľudí

V skutočnosti sú elektrobicykle navrhnuté tak, aby pomáhali cyklistovi pri pedálovaní v pomere 50/50. To znamená, že jazdec odvádza polovicu práce. Zaujímavý je tiež fakt, že hoci je na výkon potrebné vynaložiť menej úsilia, väčšina jazdcov, ktorí sa rozhodli vyskúšať elektrický bicykel, tvrdí, že v skutočnosti ich to motivuje prekonávať ešte väčšie vzdialenosti.

Mýtus č. 2: Elektrické bicykle nie sú ekologické

Pravdou je, že na rozdiel od áut či motocyklov, elektrobicykle neprodukujú škodlivé výfukové plyny. Navyše, batérie sa dajú recyklovať, aby neohrozovali životné prostredie. To znamená, že ak sa rozhodnete vziať si na cestu namiesto auta elektrobicykel, pomáhate znižovať emisie oxidu dusného v atmosfére.

Mýtus č. 3: Elektrobicykle sú rovnaké ako mopedy

Tento mýtus vyvracia fakt, že elektrické bicykle majú na rozdiel od mopedov pedále a ich maximálny výkon motora je obmedzený na 250 Wattov. Navyše sa môžu používať na cyklistických chodníkoch.

Mýtus č. 4: E-bicykle majú krátky dojazd

Samozrejme, čo sa týka dojazdu, všetko závisí od podmienok, pri ktorých je elektrobicykel prevádzkovaný. Zásadný vplyv na dojazd majú tieto faktory: hmotnosť jazdca, profil terénu, stupeň úrovne podpory elektromotora, štýl jazdy, povrch vozovky.

Svoju úlohu však zohrávajú aj ďalšie skutočnosti, ako je protivietor, nahustenie pneumatík, okolitá teplota, využívanie prešmykovača a prehadzovačky a ďalšie. Okrem toho nezabúdajte, že batériu elektrobicykla je možné nabiť kdekoľvek, kde je k dispozícii elektrická zásuvka alebo počítač.

Mýtus č. 5: Elektrobicykle sú predražené

Toto tvrdenie pri porovnaní nákladov na motocykle či autá rozhodne neobstojí. Naopak, elektrické bicykle peniaze skôr ušetria, ako premrhajú. Isteže, veľa elektrických bicyklov je pomerne drahých kvôli tomu, že obsahujú špičkové súčiastky. Najlepšou voľbou v pomere ceny a kvality tak ostáva elektrický bicykel s kvalitnými komponentmi a batériou na relatívne jednoduchom bicykli. Ak sa vám to stále zdá veľa, spomeňte si na  všetko, čo vďaka elektrobicyklu nebudete musieť platiť, vrátane účtov za benzín či poistenie.

Mýtus č. 6: Na jazdu na e-bicykli potrebujete vodičský preukaz

Nevieme, kde sa vzala táto informácia, avšak pravdivá rozhodne nie je. Naopak, na elektrickom bicykli môžete jazdiť bez poistenia, registrácie a vodičského preukazu a dokonca bez prilby, musíte však byť starší ako 14 rokov.

Mýtus č. 9: Elektrické bicykle si vyžadujú veľa ďalšej údržby

Elektrobicykle v skutočnosti nevyžadujú viac údržby ako klasické bicykle. Elektrické komponenty sú v podstate bezúdržbové a kvalitné motory dokážu prejsť bez údržby niekoľko tisíc kilometrov.

Akurát v zime je potrebné batériu nabiť minimálne 1x za 2 mesiace, aj keď sa na elektrobicykli nejazdí. Za najbežnejší problém elektrického bicykla môžeme považovať zle nahustené pneumatiky.

Mýtus č. 10: Elektrobicykle sú príliš ťažké!

Isteže, elektrobicykel je ťažší ako ľahký bicykel s karbónovým rámom. Najväčší podiel na vysokej hmotnosti pri bicyklovaní však stále tvorí osobná váha, nie hmotnosť e-bicykla. Jazda na elektrobicykli sa tak veľmi nelíši od jazdy na tradičnom bicykli s naloženým nosičom.

Mýtus č. 11: E-bicykle dlho nevydržia a veľmi sa kazia

Realita ukazuje, že elektrické bicykle sú rovnako spoľahlivé ako špičkové štandardné bicykle. Navyše, všetko závisí od toho, ako sa o svoj bicykel (bežný alebo elektrický) staráte.

Mýtus č. 12: S elektrobicyklom prichádzate o výhody fyzického cvičenia

Naopak, vďaka elektrobicyklom sa na jazdu môžu vydať aj starší ľudia a tí, ktorí trpia rôznymi pohybovými obmedzeniami. Netvrdíme, že elektrobicykle sú pre každého, ale vďaka nim dostanú šancu bicyklovať sa aj tí, ktorí o tom doteraz mohli len snívať.…

Ako hľadať kvalitné detské oblečenie?

Všetci rodičia by mali svojim ratolestiam dopriať kvalitné detské oblečenie, čím ušetríte aj nejaké peniaze. Vyhnite sa kúpe zbytočného oblečenia pre bábätká, ktoré určite nestihnete využiť. Veľa detských predajní ponúka oblečenie pre bábätká, ktoré určite nevyužijete, pretože bábätká z neho rýchlo vyrastú. Predsa len nie každý si môže dovoliť míňať veľa peňazí na oblečenie pre deti, ktoré ani nepotrebujú. 

Prečo rodičia vyhadzujú nepotrebné detské oblečenie?

Hlavnou príčinou vyhodenia detského oblečenia je jeho zlá kvalita a materiály oblečenia, ktoré nie sú vhodné pre deti. Najmä pri bábätkách by ste mali dbať na kvalitné materiály, aby boli adekvátne ročnému obdobiu a nespôsobovali svrbenie. Nekvalitné oblečenie pre bábätká je často po krátkom čase vyblednuté alebo vyťahané. 

Prečo potrebujú deti kvalitné a trvácne oblečenie?

Tí najmenší sú radi, keď môžu objavovať okolie a všetko skúšať, preto sa oblečenie pre deti rýchlo opotrebuje a obnosí. Pri výbere oblečenia nedbajte na značkové kúsky, ktoré sa aj tak rýchlo zničia, ale skôr na praktické a pohodlné oblečenie, ktoré bude z kvalitných a vhodných materiálov pre dieťa. Pri nakupovaní oblečenia rozhodne dajte prednosť kvalite ako značke, pretože žiadna značka vám negarantuje trvácnosť oblečenia. Veľa značiek používa nekvalitné materiály, čo vás stojí len zbytočné peniaze navyše. 

Veľkosť správneho oblečenia je dôležitá

Nikoho by asi neprekvapilo, že veľkosť oblečenia je podstatná. Nové oblečenie pre bábätká sa po viacerých praniach rýchlo zmení a opotrebuje. Vhodné je, ak vyberiete veľkosť oblečenia, ktorá bude trochu väčšia, ako je určené. Keď vyberáte oblečenie pre deti podľa veľkosti v cm, tak vyberajte také oblečenie, ktoré je aspoň o 3 cm väčšie.

Oblečenie podľa účelu a používania?

Dôležité je tiež, aby ste premýšľali nad tým, kde a na čo bude dieťa nosiť dané oblečenie. Rozdielne oblečenie bude dieťa potrebovať do škôlky, na doma alebo vonku a na prechádzky. Oblečenie na doma a do škôlky by malo byť pohodlné, pretože deti v ňom strávia najviac času hraním. Na špeciálne príležitosti alebo oslavy, potrebujú tiež nejaké iné oblečenie.…

Péče o zahradu během celého roku

Zahrádka nabízí mnoho příležitostí. Každý kdo má vlastní zahrádku tak jistě ví, že vedle všech radostech, které nabízí k ní patří i různé starosti. V každém ročním období jsou tyto starosti jiné.

Jaro

Na začátku jara třeba zkontrolovat celou zahrádku a připravit ji na celou sezónu. Nejprve je třeba dát do pořádku dřevěné zahradní domky. Vybíral a zkontrolovat všechno nářadí, oprášit sekačku či namazat kolečko na kolečku. Zkontrolovat třeba i samotnou zahradní chatku. Třeba ji pořádně zamést, vymetat pavučiny a zkontrolovat, zda se na ní zima nepodepsala nějakými poškozeními, které je třeba opravit.

Na jaře začíná sázet úroda proto třeba patřičně připravit i samotnou půdu. Poprvé posekat trávník a ostříhat hrozny či některé stromky.

Léto

S příchodem léta začíná kvést zahrada a růst první úroda, ke které se postupně přidávají během celého léta i ostatní plodiny. Horké počasí a slunce mohou zapříčinit spálení a vyschnutí všeho živého ve vaší zahrádce. Proto i lidé musí v létě dodržovat pitný režim nezapomeňte, že totéž platí i pro stromy, květiny, trávu a plodiny v zahrádce, které jste si poctivě na jaře zasadili. Po práci na slunci si nezapomeňte odpočinout i vy a schovejte se do stínu v dřevěné zahradní chatce.

Podzim

Na podzim se sbírá poslední pozdní úroda z plodin, které nestihli dozrát v létě. Na odkládání výborně poslouží zahradní chatka. Pomalu se uklízí celá zahrádka po dlouhém a náročném období plném práce. Nezapomeňte, že dřevěné zahradní domky třeba před zimou také zkontrolovat. Poškozená místa zatmelit a přetřít ochranným nátěrem aby vám dobře sloužily i příští sezónu. Očištěné a suche nářadí pěkně poskládat na své místo aby nezhrdzavelo a zahrádka je připravena na zimní spánek.

Zima

V zimě je roboty v zahrádce nejméně. Stačí se jen starat o sýkorky a jiné ptáčky v krmítka. Jediné co je třeba, je dávat pozor kdyby nasněžilo hodně sněhu. V tom případě je třeba pro jistotu ze zahradní chatky shodit sníh, aby se nepoškodila střecha.

Neprichádza múza a vy potrebujete písať! Ako na to?

Som si istá, že to zažil snáď každý spisovateľ, či v dnešnej dobe takzvaný bloger. Každý deň nie je ideálny na písanie. Niekedy máte prietrž nápadov a neviete, čo písať skôr a inokedy zase sedíte nad prázdnym otvoreným wordovým dokumentom a netušíte o čom písať. Myslím, že som schopná dať vám pár dobrých rád a trochu nezvyčajných inšpirácií, o čom písať alebo aspoň ako začať. Kto to vlastne potrebuje? Písať, aj keď momentálne nemá, čo by svetu zdieľal? Sú to samozrejme ľudia, ktorí sa písaním článkov živia. Niektorí píšu samozrejme na dané témy, ako napríklad mesačný horoskop, tí budú mať zase trochu iný typ problému, ale dnešní blogeri si vlastne môžu písať o čomkoľvek chcú.

  1. Prvá rada nad zlato znie napíšte reklamu. Nemusí byť platená. Napíšte recenziu na tovar, film, či knihu. Niečo s čím ste boli spokojný a chcete sa s tým podeliť so svetom. Môže to byť skutočne hocičo. Od hojdačky na záhradu cez sieťové prvky až po horský bicykel. 
  • Ďalším odskúšaním typom je písať o svojich skúsenostiach. Píšte o tom, čo ste zažili a prineste to svojim čitateľom ako dobre tipy. Môže to byť tip na víkendový výlet alebo opíšte svoju skúsenosť s maľovaním bytu. Ja som minule maľovaním strávila celý víkend a kedže som bola veľmi spokojná s výsledkom hneď som o tom napísala článok. Písala som o tom, čo všetko je dobré pred maľovaním prichystať ako byt na maľovanie pripraviť a potom aj o maľovaní samotnom. Zároveň som tým spravila aj neplatenú reklamu na farby trnava, kedže sa mi s nimi jednoznačne najlepšie maľovalo. Píšte o svojich skúsenostiach. O tom, čo ste zažili, o tom, čo práve robíte. Môže to byť aj taká normálna vec ako je maľovanie bytu. Zdieľajte svoje skúsenosti, to, čo vám fungovalo a podobne. Ja som napríklad naposledy písal práve o maľovaní bytu, keďže som s tým strávil celý týždeň. Zároveň som tým urobila neplatenú reklamu na farby trnava, keďže sa mi s nimi najlepšie pracovalo.

Tak do písania, nech vám to píše od ruky.…

Keď človek plánuje, vesmír s ním žartuje

Medzi Milanom a Katarínou bola neskutočne veľká láska. Boli do seba stále šialene zamilovaní aj napriek tomu, že už spolu boli cez 5 rokov, takže o čerstvých naivných zaľúbencoch nemohla byť reč. Poznali sa veľmi dobre a milovali sa každým dňom stále viac a viac. Po piatuich rokoch sa vzali, kúpili si prvý spoločný byt, ktorí po práci renovovali a po večeroch vyberali z katalógu nábytok či moderné obývačky s kuchyňou. Keď už mali po rekonštrukcii, povedali si, že sa začnú snažiť o dieťatko. Všetko naplánované a všetko fungovalo ako z rozprávky.

Prvé problémy však nastali po roku snaženia sa o dieťatko. Katke sa nedarilo otehotnieť. Pripravovali sa najlepšie ako to šlo. Cez zdravú životosprávu, športovanie, bio stravu až po eko repelent. Ale napriek všetkej snahe sa im to nedarilo. Psychika oboch bola nalomená, bolo to skrátka veľmi náročné. Nedarilo sa im zachovať tvár a emócie na uzde a začali sa hádať. Ich obrovskú zamilovanosť začal striedať strach a stres z toho, že sa im to možno nikdy nepodarí.

Po dvoch rokoch sa pokúsili o umelé opodnenie. Niekoľko krát. Žiaden z pokusov však nebol úspešný.

Kedže boli obaja ešte mladý, rozhodli sa, že sa pár rokov nebudú o nič pokúšať a sústrediť sa na to. Katka zmenila prác. Odišla z práce, ktorá ju frustrivala a našla si takú, ktorá ju veľmi napĺňala. Začala pracovať v materskej škole, začali zase viac cestovať a obidvaja sa naplno venovali svojím koníčkom.  Povedali si totiž, že to skúsia zase o nejaký čas a ak to nebude stále fungovať, dieťatko si adoptujú.

Ani nie po pol roku tohto nového režimu Katka otehotnela. Bolo to krásne zistenie a mali z neho ohromnú radosť. Katka preto všetkým snažilkám odporúča, neplánujte, žite. Dieťatko k vám príde vtedy, keď na to bude tá najlepšia doba.…

Čo je v živote dôležité?

Niekedy sa skrátka stane, že sa v živote trochu stratíte. Človeku sa to často stane s povinnosťami. Preto, aby prežil potrebuje chodiť do práce a platiť poplatky, aby mal kde bývať, čo jesť, ale hlavne aby mohol robiť aj to čo ho v živote baví. Aby skrátka mohol žiť.

Niekedy sa to však tak stane, že človeka pohltí koliesko povinností, ráno vstáva, zhltne raňajky, aby šiel do práce, kým sa vráti domov je osem hodín, trochu si oddýchne, spí a znovu ide do práce. Niekedy je tej práce tak veľa, že človek proste nemá čas už na nič iné a tak trochu zabudne na všetky tie veci, ktoré sú v živote skutočne dôležité.

A čo je v živote skutočne dôležité? Aký má vlastne život zmysel? Ako žiť, aby človek žil rád? Aby si ten život dokázal užiť, aby pre neho bol hodnotný. Aké sú hodnoty pre ktoré sa oplatí žiť?

To všetko sú otázky na ktoré nie je ľahké odpovedať. Ľudia si ich kladú už od nepamäti a už od nepamäti na ne odpovedajú rôznymi spôsobmi. Odpovede vytvorili rôzne filozofie, ktoré sa dajú zoskupiť na rôzne prúdy a podobné ideologický smery. Základný rozdiel stanovil už Platón, čo by idealista a racionalista a Aristoteles ako zakladateľ empirizmu a materialista. Dnešná filozofia už rozlišuje rôzne ďalšie filozofické prúdy ako existencionalizmus, fenomenológiu, filozofiu životu a iné.

Čo tým chcem povedať je, že každý si odpovede na tieto otázky musí nájsť sám za seba. Kým pre niekoho je najdôležitejšia otázka dňa to, ako sa dá najlepšie urobiť ppc reklama, ktorý nivelačný systém na dlažbu je najlepší alebo aký športový kočík kúpiť, iný si našťastie ešte neprestal lámať hlavu s otázkou, čo je skutočne dôležité. O čo má zmysel v živote usilovať a kam smerovať. Ako život využiť tak, aby mal skutočný zmysel! …

Zoznámte sa s network marketingom

Pojmy ako network marketing, multi-level marketing (MLM), respektíve ich slovenské podoby sieťový či viacúrovňový marketing sú často skloňované nielen v marketingovej teórii. Akiste ste sa už s nimi stretli aj vy. Nie každý však vie, o čo presne ide.

 

Tak trochu iný priamy predaj

Network marketing je osobitou formou priameho predaja a tiež osobitou formou distribúcie tovarov od výrobcov k spotrebiteľom. Z tradičného distribučného kanála vynechávajú výrobcovia maloobchod. Predaj produktov im zabezpečujú predajcovia, ktorí majú priamy kontakt s konečnými spotrebiteľmi, najčastejšie v ich bydlisku (viď podomoví obchodníci) alebo na pracovisku. Oproti klasickému priamemu predaju je tu však jeden zásadný rozdiel. Pri sieťovom marketingu získava predajca odmenu nielen za predané produkty, ale aj za to, že do siete zapojí ďalších predajcov.

Princíp hierarchickej siete

Princíp network marketingu je v podstate triviálny. Predstavte si, že predajca získa do siete desať predajcov a každý z tých desiatich získa takisto desať nových predajcov. Zisk bude mať nielen z tých desiatich, ktorých sám získal, ale aj z tých, ktorých získali oni. Na prvej úrovni pod ním je 10 predajcov, na druhej už 10 x 10 = 100. Čím viac úrovni pod ním, tým väčší zisk. Je zrejmé, že najviac zarábajú tí na vrchole siete, najmenej tí naspodku. Dodajme ešte, že tento systém je možné aj zneužiť. Príkladom sú podvodné spoločnosti známe aj pod označením pyramídy.

História a súčasnosť network marketingu

Prvou spoločnosťou, ktorá využívala multi-level marketing, bola v 40. rokoch minulého storočia americká firma Nutrilite (predtým California Vitamins). V roku 1972 ju kúpila spoločnosť Amway, ktorá je dodnes najväčšou v tejto oblasti. Podiel sieťového marketingu na priamom predaji postupne stúpal, v Spojených štátoch už dosahuje viac než 95 %. Najviac sa touto formou predávajú produkty spadajúce do kategórií „kozmetika a starostlivosť o telo“, „zdravie“ a „domáce potreby“. Okrem už spomínanej spoločnosti Amway sú aj u nás dobre známe značky ako Avon, Mary Kay či TianDe. Novým impulzom pre rozvoj MLM sa stal internet a sociálne siete.

Network marketing sa preto mnohým môže javiť ako zaujímavá príležitosť, ako zarobiť. Ešte predtým, než si zvolíme túto cestu, by sme si však mali odpovedať na kľúčovú otázku, či máme na priamy predaj osobnostné predpoklady. Otvorene treba priznať, že sieťový marketing nie je pre každého.…

Čím lákajú veľtrhy a výstavy nábytku

Časy, keď bol interiér našich domov, bytov a kancelárii na nerozoznanie od iných, už dávno patria minulosti. V dnešnej dobe si chce každý svoje bývanie či firmu zariadiť podľa svojich predstáv a vkusu. Doma aj v práci sa predsa chceme cítiť čo najpríjemnejšie a najkomfortnejšie. A takisto túžime po tom, aby naše bývanie aj dobre vyzeralo. Inšpiráciu by sme pritom mohli nabrať práve na špecializovaných veľtrhoch a výstavách nábytku.

 

Pre laickú verejnosť

Bežní návštevníci si z veľtrhov nábytku spravidla odnesú množstvo zaujímavých tipov pre svoje domácnosti. Isteže, mnohé z toho sa dá vyhľadať aj v časopisoch alebo na internete, ale niet nad priamu skúsenosť. Na výstavách si nábytok môžete vyskúšať na vlastnej koži. Potrebovali by ste napríklad konferenčné stoly? Bez problémov, tu si ich môžete doslova ohmatať. Alebo by sa vám zišli kuchyne na mieru? Predajcovia vám poradia a pomôžu priamo na mieste. Ale to nie je všetko. Na veľtrhoch môžete využiť aj zvýhodnené uvádzacie ceny, čím výrazne ušetríte.

Pre výrobcov a profesionálov

Výstavy sú takisto dôležité aj pre výrobcov, obchodníkov a profesionálov z oblasti nábytkárstva. Nábytkárske firmy sa tu prezentujú pred potenciálnymi zákazníkmi, účasť na veľtrhoch je neodmysliteľnou súčasťou ich marketingu. Nemenej dôležitý je monitoring konkurencie, jej ponuky, cien, silných aj slabých stránok. Veľtrhy sú navyše perfektným miestom na neformálne stretnutia ľudí od fachu. Platí to nielen pre zástupcov firiem, ale aj návrhárov, interiérových dizajnérov, novinárov a ďalšie profesie. Všetci sa stretnú na jednom mieste a vymieňajú si cenné kontakty.

Pár tipov na výstavy v okolí

Ak vás naše argumenty presvedčili, zostáva už len jedno – vybrať si vhodnú výstavu v blízkom okolí. Máme pre vás pár tipov. Navštívte napríklad populárny medzinárodný veľtrh MODDOM v bratislavskej Inchebe. Priazeň návštevníkov si tiež získal veľtrh Nábytok a bývanie, ktorý organizuje Agrokomplex v Nitre. Z výstav a veľtrhov v neďalekej Českej republike odporúčame Pragointerier v Prahe alebo medzinárodný veľtrh MOBITEX v Brne. A ešte jedna rada na záver. Z veľtrhov a výstav si nezabudnite odniesť katalógy a vizitky predajcov, ktorí vás zaujali. Určite sa vám zídu.…

Vzťah s rodičmi

Vzťah s rodičmi

Myslím, že nie je veľa ľudí, ktorý by mali s rodičmi ideálny vzťah. Zatiaľ čo tých, ktorým to vo vzťahu k rodičom viac či menej škrípe je pomerne dosť. Ako to máte vy? Viete si predstaviť mesačnú dovolenku s rodičmi a máte pritom pocit, že to prebehne úplne skvelo? Myslím, že je veľmi málo z nás, kto by odpovedali pozitívne. Vy, ktorí ste si pozitívne odpovedali, gratulujeme, je to naozaj veľmi vzácne a vy môžete byť veľmi vďační svojim rodičom a samozrejme aj sebe, že taký vzťah máte.

Zaujímavé je zamyslenie sa nad tým, prečo to tak asi je. Myslím, a nie len ja, ale zhodujú sa na tom aj odborníci z oboru psychológie, že základ tkvie v detstve. To ako sa k vám rodičia správali v detstve, ako k vám pristupovali, či vám dali priestor na vyjadrenie, či ste ich zaujímali, to všetko je kľúčové k tomu, ako sa k nim budete správať v dospelosti.

Vždy, keď ste im chceli zdeliť, niečo pre vás životne dôležité, nepočúvali, respektíve počúvali len na oko, ale nevenovali vám dostatočnú pozornosť? Veľmi pravdepodobne s nimi toho nebudete veľa zdieľať už v puberte.

Správali sa ku vám stále ako mu malému decku, aj keď ste už boli dostatočne veľký a nedali vám priestor na dostatočnú samostatnosť? Tak to, môže mať dva výsledky. Buď budete starý mládenec o ktorého sa budú až do svojej smrti starať rodičia alebo sa osamostatníte veľmi skoro a budete odmietať každú pomoc, ktorú vám rodičia navrhnú, už len preto, aby ste im ukázali, že ste už predsa veľký a samostatný.

Bola výchova vašich rodičov veľmi direktívna a autoritatívna? Je dosť možné, že podvedome budete chcieť celý život spĺňať ich predstavy o vašom živote.

Ako malí vidíme svojich rodičov ako bohov, keď vyrastieme a vidíme, že náš rodič napríklad veľmi rád po večeroch čaká na donášku z firmy alkohol online, môžeme byť veľmi sklamaní a hnevať sa na nich.…

Prostredie ako forma psychohygieny

Kto by nechcel bývať či pracovať v príjemnom prostredí? Znie to ako samozrejmosť, lenže skutočnosť býva často oveľa smutnejšia. Čo teda spraviť preto, aby prostredie okolo nás vplývalo na našu psychiku čo najpozitívnejšie? Niekedy je potrebná radikálna zmena, inokedy stačia drobnosti. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

pohoda v kancelarii

Prostredie u nás doma

Asi každý z nás trávi najviac času doma. Je preto logické že, vlastný dom či byt chceme mať zariadený čo najkrajšie, najpríjemnejšie a najpohodlnejšie. Domácnosť je navyše priestorom, na ktorý máme najväčší vplyv. Záleží len a len na nás, ako bude vyzerať a pôsobiť. Málokto sa však orientuje v trendoch v oblasti interiérových riešení. Určite preto nezaškodí zobrať si na pomoc interiérového architekta alebo sa nechať inšpirovať odbornými časopismi či rovno špecializovanými firmami, ako napríklad Ekoma design. Odmenou nám bude domov plný pozitívnej energie.

Prostredie v našej práci

Samozrejme, nemalé kvantum času trávime aj v práci. Pracovné prostredie je preto takisto dôležité ako to domáce. Nikto predsa netúži pracovať v sivých, chladných a chaotických open spaceoch v  skleníkových biznis centrách. Psychológovia upozorňujú, že nevhodné pracovné prostredie negatívne vplýva nielen na náš pracovný výkon, ale môže nám spôsobiť i psychické problémy. Našťastie, zodpovednejší zamestnávatelia to už pochopili. Do kancelárií pridávajú šípky či basketbalové koše na odreagovanie, v budovách zriaďujú oddychové miestnosti na relax či dokonca hojdacie siete na poobedného „šlofíka“. Ak ten váš medzi takých nepatrí, skúste ho presvedčiť argumentom, že spokojní zamestnanci pracujú efektívnejšie.

Prostredie verejného priestoru

Ulice, námestia, parky, úrady, nemocnice, verejná doprava, vlakové a autobusové stanice – to všetko tvorí verejný priestor. Často si to síce ani neuvedomujeme, ale aj ten výrazne ovplyvňuje našu psychiku. Uveďme len jeden príklad. K zubárovi nikto nechodí s nadšením, ale keď čakáme v príjemne zariadenej čakárni, kde nás upokojí pohľad na rybičky v akváriu a nevtieravá hudba, hneď sa cítime lepšie. Ak ste sa s niečím podobným stretli u niektorých zubárov v Bratislave, určite viete, o čom je reč. Verejný priestor je naším spoločným priestorom, musíme preto sústavne vyvíjať tlak na zodpovedné inštitúcie vrátane samosprávy, aby sme sa v ňom cítili čo najlepšie. Je to aj v záujme nášho psychického zdravia.…

Ako zaobchádzať so záhradnými domčekmi na náradie v zime?

Kedysi bol altánok len obyčajnou vežičkou, ktorá bola umiestnená na streche domu. Až neskôr slúžil záhradný altánok ako dôležitá záhradná stavba. Záhradné domčeky na náradie dnes už nie sú žiadnou novinkou. Domčeky môžu byť murované, drevené, kovové alebo poprípade tiež kombinované. Slúžia nám najmä ako skladište alebo úschova všetkých domácich potrieb, ktoré pravidelne používame. Naše náradie si nemôžeme dovoliť nechať len tak pohodené po dvore, a presne na to potrebujeme záhradný domček určený na náradie. Ani v zime by ste však nemali starostlivosť o záhradný domček zanedbávať.

zahradny domcek na naradie

Je možné záhradné domčeky na náradie ochrániť proti zime?

Väčšina záhradných altánkov, domčekov a terás sú otvorené stavby. Práve preto na ich zakrytie budeme potrebovať počas chladného a zimného obdobia nepremokavý a nepriepustný kvalitný materiál. Vhodný materiál je špeciálne vyrobená ochranná plachta alebo fólia, ktorá dokáže dostatočne podľa potreby prekryť celú plochu. Plachta ochráni záhradné domčeky na náradie proti mrazu, dažďu, snehu a nárazovému vetru.

Oplatí sa investovať do kvalitnej fólie?

Vďaka tejto jednoduchej pomôcke si budete môcť byť istý, že bude o váš domček dobre postarané v každom počasí. Ak uvažujete o investovaní financií do vysoko kvalitnej fólie, nemusíte sa obávať. Fólia vám vydrží naozaj dlho. Práve vďaka tomu, že je vyrobená z priehľadného a kvalitného materiálu, do vnútra stavby bude po celý čas prenikať dostatok svetla.

Je potrebné skontrolovať konštrukciu záhradného domčeka na náradie?

Aj záhradné domčeky na náradie by ste si mali pred zimou poriadne upratať. Je potrebné, aby bola jeho konštrukcia neporušená. V zime by vám mohli spôsobiť na domčeku trhliny škodu. Ak chcete domček naozaj používať aj v zime, mali by ste ho zatepliť, hoci slúži ako skladisko. Izolácia určená na práve tento účel príde vhod aj v tomto prípade. Svoje záhradné domčeky na náradie si tiež môžete vylepšiť lakovaním, ktorému treba venovať samostatnú pozornosť. Najmä v zime je drevo náchylné na poškodenie. Domček by ste takisto mali ošetriť špeciálnym lakom alebo náterom, ktorý ochráni drevo a jeho povrch ostane nepoškodený.

Hravosť detská neopúšťaj nás!

funny

Deti milujú hru a veľmi radi a často sa jej venujú. Naplnenie tejto potreby si poctivo strážia a keď sa ešte niektorí deň poriadne nezahrali, určite nebudete prekvapení, keď teraz napíšem, že sa vás zaručene sladkým hláskom spýtajú. „Ocko, Mamka, mohol by som sa ešte chvíľku pohrať?“ Respektíve určite poznáte ich rannú nespokojnosť, keď sa pred škôlkarskými povinnosťami nestihli ráno pohrať.

Hra je pre všetkých veľmi dôležitá a to preto, že prirodzene naplňuje ľudské potreby. Nemyslím tým teraz však žiadne súťaživé, pohybové alebo hocijakým iným spôsobom organizované hry. Myslím tým hru v jej pravom základe. Takú, ktorá nemá dopredu daný žiadny cieľ ani priebeh, je úplne neštruktúrovaná, je to len akýsi priestor pre vyjadrenie nás v ľubovoľnej tvorivej činnosti, priestor na momentálne kreatívne sebavyjadrenie.  Je to hra, ideálne bez hračiek, určite na to netreba špeciality typu Llorens bábiky, keď tak pár paličiek, alebo iných neštruktúrovaných prírodnín, ktoré nemajú predurčený charakter a práve preto môžu byť hocičím. Nezanedbateľný obohacujúci prínos má samozrejme aj to, že v hre sa objavuje celá rovina pozitívnych pocitov, od radosti, cez zábavu, pohodu až po akýsi celostný pocit spokojnosti.

Deťom nemusí pripomínať, že hrať sa je dôležité. Vedia to úplne prirodzene a skôr to oni, učia nás. Dospelí sme totiž zabudli na to, aké dôležité to pre nás bolo a čo všetko nám to dávalo. Nechýba nám to hravé prežívanie sveta a tá radosť, ktorá sa vďaka nemu objavuje? Musíme to fakt nechať v detstve a stať sa nudnými dospelými? Alebo môžeme hravosť v sebe znovuobjaviť a každý deň si nájsť čas na to aspoň trochu si „poblázniť“ či už sme oslávili 20,40 alebo 60?

Ostať hravými je dôležité. Nemusíme mať ani hravé zamestnanie. Dôležité je hravé nastavenie mysle. Hravosť ako tvorivý, kreatívny, odľahčený prístup k životu. Je jedno či nás živí prírodná kozmetika, jej výroba a predávanie alebo sme úradník na obecnom úrade. Skúste to, otvoriť sa radostnej hravosti môžete práve tu a práve teraz.…

Zariaďovanie nového bývania

obývačka

Zariaďujete si svoj nový dom alebo byt a neviete sa rozhodnúť ako na to? Prinášame vám pár tipov, rád a nápadov, ktoré by vám mohli pomôcť. Berte ich ako taký kompas, ktorý vám pomôže nájsť váš smer. Je dôležité odpovedať si na pár základných otázok.

  1. Máte daný rozpočet alebo ste na tom finančne dobre a môžete zariadenia vyberať nezávisle na cene?
  2. Koľko máte času, ktorý môžete venovať zariaďovaniu. Myslíme tým od výberu nábytku až po jeho inštaláciu.
  3. Máte svoj špecifický vkus a je to pre vás veľmi dôležité alebo sa uspokojíte aj s pásovo vyrobeným nábytkom a relatívne obmedzeným výberom?

Čo z toho vyplýva?

  • Ak ste na tom finančne veľmi dobre, máte neobmedzený čas, ktorý tomu môžete a chcete venovať a tiež špecifický vkus, odporúčam vám nábytok na mieru. Inšpirovať sa môžete v rôznych časopisoch, na internetových stránkach, instagrame.
  • Ak ste na tom finančne dobre, máte špecifický vkus, ale neviete tomu venovať až tak veľa času, odporúčam vám  designových poradcov, ktorý vám budú robiť grafické návrhy a upravovať ich podľa vašich predstáv a takisto sa postarajú o to, aby návrhy neostali len v grafickej podobe, ale reálne  sa postarajú o zariadenie vašej domácnosti podľa vašich predstáv, od výberu cez nákup až po konečné zostavenie nábytku u vás doma.
  • Ak máte špecifický vkus, dostatok času, ale zas máte obmedzený rozpočet odporúčam rôzne bazáre. Dajú sa v nich nájsť jedinečné kúsky, len človek musí mať čas a trpezlivosť a cit pre to ako jednotlivé kúsky zladiť.
  • Ak vám nevadí pásovo vyrobený nábytok, nemáte dostatok financií, ale času máte dostatok odporúčam vám jednoznačne nejaký veľkoobchod s nábytkom. Je to najlacnejšie celkom vkusné riešenie, ktoré je dostačujúce pre každého, kto chce pohodlne a šikovne bývať a nepotrpí si na osobitom vkuse.

P.S. nezabudnite, že sa blížia Vianoce. Kúpte si okrem nábytku aj nejaký šikovný 3d stromček, špecialitu nasledujúcich Vianoc.…

Predsieň vytvára prvotný dojem

Predsieň tvorí dôležitú súčasť nášho domova. Okrem toho, že to je vstupný priestor, rozhodne by nemala byť zanedbávaná, pretože tvorí prvý dojem z nášho domova. Účelné a vkusné zariadenie predsiene pritom vôbec nemusí byť veľmi náročné.

Čo tvorí vstupnú časť?

Vstupná časť predsiene predstavuje miesto prvého kontaktu s našim obytným priestorom. Je to miesto kde si odkladáme obuv, alebo môžeme uložiť kabát, tašky či kľúče.  V mnohých prípadoch ide hlavne o malú útulnú miestnosť, niekde dokonca možno až trochu stiesnenú. Práve kvôli tomu je dobré zvážiť, čo všetko do nich chcete a potrebujete umiestniť. Dôležité je, aby bola Vaša predsieň najmä zariadená účelne a vám vo všetkom vyhovovala. Jej veľkosť nie je podstatným faktom.

predsieň

Podľa čoho sa odvíja zariadenie predsiene?

Pri zariaďovaní predsiene berte do úvahy počet všetkých členov, ktorí žijú v domácnosti. Tiež myslite na možné návštevy rodiny alebo iných hostí. Podľa počtu ľudí, by ste mali zvažovať jej celkové zariadenie.

Čo sa najčastejšie uschováva v predsieni?

V mnohých domácnostiach je potrebné uskladňovať najmä sezónne oblečenie. Nábytkový komponent vyrobený na mieru, môže byť v tomto prípade vaším pomocníkom, ktorý dokáže využiť celú plochu miestnosti. Pri zariadení predsiene by ste tiež nemali zabúdať na umiestnenie dostatočne veľkého zrkadla a stoličky či pultu na sedenie, ak to je vo vašej predsieni možné.

Čo je možné umiestniť do vstupných priestorov?

Základným prvkom je miesto na odkladanie kabátov, búnd, topánok alebo iného oblečenia. Podľa počtu členov domácnosti môžete zvážiť, či je dobrý nápad umiestniť do vašej predsiene šatníkovú skriňu. Skriňu v predsieni by mohla využívať celá rodina, či už na odkladanie kabátov alebo tiež topánok. Pri umiestnení skrine však myslite na veľkosť vstupných priestorov, keďže skriňa uberie značné miesto. Inou možnosťou je umiestnenie skrine do väčších domov alebo veľkometrážnych bytov, kde máte často k dispozícií väčšiu plochu. Do predsiene by ste rozhodne mali umiestniť vešiaky, v prípade malej predsiene sú Vašou schopnou alternatívou, ktorá dokáže šikovne nahradiť skriňu.